Ogólne
· Strona główna
· Forum
· Download
· Kontakt


Test szybkości łącza
· Test przez www
· Test pobierania danych

Neostrada
· Dial-up Neostrada
· Hasło Neostrada
· Sterowniki Neostrada

Rozrywka komputerowa
· Filmy
· Muzyka - Winamp

Bezpieczeństwo w sieci
· Antywiurs
· Firewall
       · ZoneAlarm (Eng)
· Antyspyware
· Higiena użytkowania
· Testy zabezpieczeń

Usługi internetowe
· Przeglądarki internetowe
· Poczta e-mail
· Ściąganie plików-Getright

Poza techniką
· Mały Książę - mp3

Warto schować komputer za płonącym murem - firewall?

Program blokujący, czyli firewall (dosłownie ściana ogniowa) jest jednym z najważniejszych zabezpieczeń komputera podłączonego do internetu. Oprócz działania standardowego - programy tego typu wymyślone zostały, by chronić przed intruzami - jest świetną ochroną przed robakami internetowymi i oprogramowaniem szpiegującym.
Po zainstalowaniu takiego programu będziemy mieli kontrolę nad tym co jest wysyłane i odbierane przez nasz komputer.
Niektórzy dostawcy internetu stosują pewne blokady po swojej stronie, także nie jest już tak istotne, by użytkownik na swoim komputerze instalował firewalla, nie mniej lepiej samemu chronić swój komputer, niż liczyć na to, że zrobi to kto inny :-). Neostrada nie ma w sobie żadnych tego rodzaju blokad; jest to z jednej strony znaczne utrudnienie dla początkujących użytkowników, jednak posiadając nieco wiedzy zauważymy, że brak takich blokad jest dużym plusem - otrzymujemy internet "taki jaki jest" - nie jesteśmy ograniczani.
Szczególnie istotne jest instalowanie tego rodzaju programów blokujących na komputerach, na których przechowujemy ważne dane, które nie powinny dostać się w ręce osób trzecich. Poziom zabezpieczeń zawsze należy dostosowywać do poziomu ważności przechowywanych danych. Programy, który zaproponuję doskonale zdaje egzamin jako podstawowa ochrona, ale w niektórych przypadkach może okazać się konieczne zastosowanie innych zabezpieczeń.
Instalacja programu to jedno, a poziom zabezpieczenia komputera będzie w znacznym stopniu zależał od sposobu jego konfiguracji i używania. Firewall przede wszystkim daje nam informację, co się dzieje na naszym łączu, ale sam nie będzie umiał blokować rzeczy "złych" i przepuszczać "dobre", także decyzja co będzie blokowane leży w naszych rękach.
Generalnie można stwierdzić, że obsługa tego rodzaju programów nie jest zbyt łatwa. Powstało wiele programów, które decyzje o blokowaniu starają się podejmować same, jednak na dłuższą metę takie rozwiązania źle się kończy; wcześniej, czy później zostanie zablokowane coś co chcielibyśmy żeby działało. Także naukę obsługi firewalla proponuję zacząć jak najszybciej :-).
Użytkownicy Windowsa XP są wyposażeni w firewalla, szczególnie po zainstalowaniu Service Packa 2 otrzymujemy program, którego działanie można określić jako "prawie sensowne" :-). Nie mniej nawet posiadając takiego wbudowanego firewalla proponuje zainstalować oddzielny program, który oferuje znacznie więcej możliwości.
Polecam strony:      Gedeon - komiks artystyczny
Inne linki: Remonty Lublin

Design kadames